Práce sovětského historika S. G. Lozinského Dějiny papežství, jejíž 3. doplněné a aktualizované vydání vyšlo v roce 1986 v nakladatelství Politizdat, nás systematicky, na základních historických faktech seznamuje s jednotlivými etapami organizování struktury katolicismu, s jeho rozšířením a se vznikáním jeho centrálních orgánů. Na tomto základě plasticky odhaluje nejdůležitější aspekty mocenskopolitických zájmů a jim odpovídajících forem politického klerikalismu.
V knize je přehledně zpracován dějinný oblouk od počátku formování římskokatolické církve v prvních stoletích našeho věku až po vytvoření světového orgánu v 19. století, plně spjatého s politickým a ekonomickým systémem vznikajícího monopolního kapitalismu. Třebaže se v ní odrážejí i historicko-politické okolnosti doby jejího vzniku, zůstává jednou z nejvýznamnějších marxistických prací k dějinám náboženství.
Logiku Lozinského práce vhodně uzavírá doplňující kapitola člena korespondenta AV SSSR I. R. Griguleviče, která zachycuje etapu od rozvíjení monopolního kapitalismu, kdy je formována první sociální doktrína, a postoje ke vznikající marxistické teorii až po činnost současného papeže Jana Pavla II.
V české redakci byla kniha doplněna úplným seznamem papežů.
Dějiny papežství navazují na titul Papežství 20. století, který vydalo
Nakladatelství Svoboda v roce 1981, v němž je hlouběji rozebírán obsah, místo a úloha katolicismu ve 20. století. Tak vznikl velmi cenný a praktický komplex přinášející souhrnný dokumentační přehled o skutečné třídní podstatě světového katolicismu.