Na západ je cesta dlouhá

Soubor článků a reportáží o československém hokeji, uspořádal a vydal v nakladatelství Konfrontace (Konfrontation) Vladimír Škutina bez vědomí autorů.Kniha vyšla v exilu ve Švýcarsku. Je vůbec prvním uceleným materiálem, který pojednává o osudu mistrů světa z roku 1947, které politické procesy zbavily nejen slávy ale i svobody. Uvedené události...
  • Dostupnost: 1 ks
  • EAN: 3857700750
  • Číslo zboží: 6037028
Dostupné množství: 1,000
100,-


Specifikace

Stav knihy
velmi dobrý
Ilustrace
Rok vydání
1980
Počet stran
140
Vazba
brož.
Formát
Jazyk
Vloženo
03.04.2024
Sklad kód
F5
ISBN
3857700750
Soubor článků a reportáží o československém hokeji, uspořádal a vydal v nakladatelství Konfrontace (Konfrontation) Vladimír Škutina bez vědomí autorů.

Kniha vyšla v exilu ve Švýcarsku. Je vůbec prvním uceleným materiálem, který pojednává o osudu mistrů světa z roku 1947, které politické procesy zbavily nejen slávy ale i svobody. Uvedené události na dlouhou dobu ovlivnily celý československý hokej.
Tato knížečka byla pro českého a slovenského čtenáře v Praze dlouho nedostupná; použili jsme i některých příspěvků již před tím otištěných, jmenovitě v letech 1947/1950 a konečně i v roce 1968, přičemž hlavně máme na mysli osudovou kapitolu "Ztracená léta". Výslovně prohlašujeme, že všechny tyto uvedené příspěvky jsme zařadili bez souhlasu autorů. Nešlo nám o to, abychom předložili exilové veřejnosti dílo, nýbrž výbor jistých dokumentů, které v osudu československého hokeje hrály rozhodující roli. Rozhodli jsme se uspořádat tuto knížečku především proto, že všeobecně platné pravdy nezatajuje jenom Dr. Gut, ale s polopravdami argumentuje dnes většina našich sportovních novinářů - a to všechno samozřejmě zkresluje správný obraz historický, po kterém se jednou lidé budou těžce pídit bez výsledku, nezachytíme-li tuto dokumentaci už dnes. Nejsme spisovatelé, žurnalisté, jsme sportovci. Snažili jsme se v době, kdy Západ se rozhodoval, zda se zúčastní či nezúčastní olympiády v Moskvě, popsat jen část čs. hokeje: Období, které přineslo nejvíc radosti a bylo zároveň sportovním vrcholem pro celou generaci našich hokejistů, ale také životní tragédií pro mnohé z nich, kteří strávili svá nejlepší léta za vězeňskou mříží.